Paikallinen nuorisotyö

Haluamme tuoda iloa ja suuntaa nuorten elämään tarjoamalla luottamuksellista toimintaa ja harrastusmahdollisuuksia, valmentajia sekä toimitiloja. Hyvärilän Nuorten Kulman palveluihin kuuluvat: nuorisopalvelut Nurmeksessa ja Valtimon pitäjässä.

Nuorten Kulman nuorisotyö

Nuorten Kulma tukee nuoren kehitystä. Tarkoituksenamme on saada nuoren ääni kuuluviin, ohjata opiskeluun ja työhön liittyvissä asioissa sekä rohkaista jokaista nuorta elämään parasta versiota itsestään. Nuorten Kulman tehtäviin kuuluu nuorisotilan, nuorisovaltuuston ja nuorten työpajatoiminnan ohjaaminen sekä etsivä nuorisotyö. Paikallisen nuorisotyön tehtävänä on:

  • tukea nuorten kasvua ja itsenäistymistä
  • edistää nuorten aktiivista kansalaisuutta ja nuorten sosiaalista vahvistamista
  • parantaa nuorten kasvu- ja elinoloja
  • edesauttaa nuorten kuulemista ja osallistumista
  • antaa kasvatuksellista ohjausta
  • järjestää toimintatiloja ja harrastusmahdollisuuksia sekä edistää kansainvälistä nuorisotoimintaa.

Tutustu Nuorten Kulman toimintaan

Ota yhteyttä ja kysy lisää

Nuortenpaja, Nurmes ja Valtimo

Martti Piironen

Nuorisopäällikkö

martti.k.piironen@nurmes.fi

Puh. 050 406 5713

Ritva Nevalainen

Työ-ja yksilövalmentaja

ritva.nevalainen@nurmes.fi

Puh. 040 838 9245

Ari Rissanen

Työvalmentaja

ari.rissanen@nurmes.fi

Puh. 040 838 9248

Emilia Erola

Etsivä nuorisotyöntekijä

emilia.erola@nurmes.fi

Puh. 040 8389 247

Selma Osmala

Nuorisotyöntekijä

selma.osmala@nurmes.fi

Puh. 040 070 8827

Mari Hakkarainen

Nuorisotyöntekijä

mari.hakkarainen@nurmes.fi

Puh. 050 359 8643